Zamknij

Pigułka przeciw COVID-19 o nazwie "Paxlovid" dopuszczona do użytku w USA

22.12.2021 19:04
lek na covid
fot. HANDOUT /AFP/ East News

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na użycie leku Paxlovid, produkowanego przez firmę Pfizer, w leczeniu COVID-19. To pierwszy lek dopuszczony na amerykańskim rynku do pełnego użytku.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na użycie leku Paxlovid, produkowanego przez firmę Pfizer, w leczeniu COVID-19.

Jak podała w komunikacie FDA, lek został dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych, czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

Pigułka przeciw COVID-19 dopuszczona do użytku. Można ją stosować w domu

Decyzja o dopuszczeniu leku jest wynikiem rezultatów badań klinicznych, wykazujących 88-procentową skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Zestaw leku obejmuje 10 tabletek nirmatrelwiru, środka hamującego replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru, substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zalecenia FDA obejmują przyjmowanie po dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

- Dzisiejsza decyzja wprowadza pierwszy lek na COVID-19 w formie doustnej pigułki. To ważny krok naprzód w walce z pandemią - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami. - Daje nam to nowe narzędzie do walki z Covid-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty - dodała.

Według koncernu Pfizer, lek powinien być także skuteczny w infekcjach wariantem Omikron. Możliwe efekty uboczne leku to m.in. osłabione poczucie smaku, biegunka, wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.

RadioZET.pl/ Reuters/ z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

C