Zamknij

Europejska Agencja Leków rozpatrzy wniosek o dopuszczenie leku na COVID-19

PAP
10.01.2022 16:36

Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid do leczenia pacjentów z COVID-19 firmy Pfizer.

Lek na COVID-19
fot. HANDOUT/AFP/East News (ilustracyjne)

Paxlovid, doustny lek przeciw COVID-19 firmy Pfizer, może otrzymać rekomendację EMA. Specyfik jest przeznaczony do leczenia COVID-19 (w przypadku łagodnego i umiarkowanego stadium choroby) u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych o masie ciała co najmniej 40 kg), u których występuje "wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19".

EMA oceni korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem Paxlovid oraz może wydać opinię "w ciągu kilku tygodni", w zależności od tego, czy przedstawione dane dot. preparatu są wystarczająco solidne.

Paxlovid z pozwoleniem EMA? Lek ma pomóc w walce z COVID-19 

Ostateczną decyzję o dopuszczeniu do obrotu, po opinii EMA, podejmuje Komisja Europejska. Paxlovid został już zatwierdzony w USA, Wielkiej Brytanii i Izraelu.

Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-proc. skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka - ogłosił w grudniu Pfizer. Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron - przekazała później firma.

loader

RadioZET.pl/PAP - Łukasz Osiński