Zamknij

Premier Izraela ostrzega Hezbollah przed kolejnymi atakami

04.08.2020 19:23
Hezbollah
fot. East News/Xinhua News (zdjęcie ilustracyjne)

Benjamin Netanjahu, izraelski premier we wtorek ostrzegał libańskie ugrupowanie Hezbollah przed przeprowadzaniem akcji wymierzonych w Izrael. Armia z Libanu poinformowała w poniedziałek, że udaremniła kolejną w ostatnich dniach próbę zbrojnej infiltracji, tym razem od strony Syrii.

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły w poniedziałek wieczorem, że zaatakowały cele wojskowe w Syrii po tym, gdy czterech wojowników (najprawdopodobniej związanych z proirańskim Hezbollahem) próbowały tego samego dnia rano podłożyć materiały wybuchowe na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Benjamin Netanjahu ostrzega Hezbollah przed kolejnymi atakami

Izraelski premier, który we wtorek był w bazie wojskowej w Ramli pod Tel Awiwem, zapowiedział, że Izrael nie zawaha się podjąć dalszych działań odwetowych.

Uderzyliśmy w grupę (bojowników - przyp. PAP), a teraz uderzyliśmy w tych, którzy ich wysłali. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby się bronić

- zaznaczył, cytowany przez dziennik "Israel Hajom".

Zobacz także

"Proponuję wszystkim, w tym Hezbollahowi, by wzięli to pod uwagę" - ostrzegł Benjamin Netanjahu. Premier dodał również, że "nie są to puste słowa", ponieważ "stoi za nimi powaga Państwa Izrael i IDF".

Zobacz także

Incydent, o którym mówił premier Izraela, miał miejsce w w czasie wzmożonego napięcia po izraelskim nalocie 20 lipca, w którym w pobliżu stolicy Syrii - Damaszku, zginął bojownik Hezbollahu. W ubiegłym tygodniu Siły Obronne Izraela udaremniły także próbę infiltracji kilku bojowników tej organizacji od strony granicy z Libanem.

Zobacz także

Po 40 latach względnego spokoju sytuacja na granicy izraelsko-syryjskiej zaostrzyła się, gdyż Hezbollah od kilku lat rozmieszcza bojowników w Syrii w ramach irańskiego wsparcia dla reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Natomiast Izrael postrzega obecność Hezbollahu i Iranu w Syrii jako strategiczne zagrożenie i w związku z tym przeprowadził już w tym kraju setki nalotów na cele powiązane z Iranem. Hezbollah jest zarówno zbrojną organizacją, jak i szyicką partią polityczną, należącą do rządzącej koalicji w Libanie.

RadioZET.pl/PAP