Zamknij

Strzelanina przed budynkiem sądu. Zginęło sześć osób, w tym młoda kobieta

14.10.2021 13:53
Strzelanina w Bejrucie
fot. AP/Associated Press/East News

Sześć osób zginęło w strzelaninie niedaleko budynku sądu w Bejrucie. 30 osób jest rannych. Według świadków ogień otworzył snajper. Doszło do zamieszek, a rząd oświadczył, że wysłał na ulice wojsko, aby schwytać sprawców i przywrócić porządek.

S trzelanina w Bejrucie w pobliżu budynku sądu pochłonęła sześć ofiar śmiertelnych – przekazał cytowany przez AFP minister spraw wewnętrznych Libanu Bassam Mawlawi. Śmierć poniosła m.in. 24-letnia kobieta, którą trafiła w głowę zbłąkana kula. Bilans ofiar może jeszcze się zwiększyć, ponieważ aż 30 osób jest rannych.

Liban. Strzelanina przed budynkiem sądu w Bejrucie

Do zdarzenia doszło podczas protestu zwolenników Hezbollahu przeciwko jednemu z sędziów. Premier Libanu Nadżib Mikati wezwał do „aresztowania sprawców ponoszących odpowiedzialność za ofiary”.

Według świadków ogień otworzył snajper. Agencja AFP, powołując się na informacje od lekarzy, przekazała, że niektóre ofiary zostały postrzelone w głowę. W mediach społecznościowych opublikowano nagrania, na których widać uczestników zamieszek z wyrzutniami rakiet i karabinami.

Reporter libańskiej telewizji Al-Dżadid, relacjonując zdarzenia w dzielnicy At-Tajuna, na granicy między chrześcijańską i szyicko-muzułmańską częścią stolicy, poinformował „o użyciu broni na rondzie”. Stacja nadała odgłosy wystrzałów z broni palnej i wycie syren karetek pogotowania. Rząd wysłał na miejsce strzelaniny wojsko. Żołnierze odgrodzili teren i poszukują sprawców.

Do strzelaniny doszło w miejscu, gdzie przebiegała linia frontu w wojnie domowej w latach 1975-1990. W okolicy sądu zgromadzili się w czwartek zwolennicy Hezbollahu, chcący wyrazić swój sprzeciw wobec sędziego Tarika Bitara rozstrzygającego w sprawie dotyczącej eksplozji w bejruckim porcie w 2020 roku, w której zginęło ponad 200 osób. Demonstranci deptali zdjęcia Bitara. W okolicy miejsca protestu rozmieszczono żołnierzy libańskiej armii.

Hezbollah oskarża sędziego Bitara o „prowadzenie upolitycznionego śledztwa” i koncentrowanie uwagi na członkach szyickiego ruchu Amal, którzy zajmowali ministerialne stanowiska w libańskim rządzie w czasie, gdy zagrażający wspólnemu bezpieczeństwu azotan amonu był składowany w bejruckim porcie. Zwolennicy Hezbollahu sprzeciwiają się przesłuchaniom wysokich rangą szyickich polityków i funkcjonariuszy służb w związku z podejrzeniami o popełnienie przestępstwa zaniechania.

RadioZET.pl/PAP/AFP/oprac. AK