Zamknij

Libia: 11 osobom ścięto głowy w ataku na pozycje sił gen. Haftara

Redakcja
23.08.2017 17:34
Libia: 11 osobom ścięto głowy w ataku na pozycje sił gen. Haftara
fot. Pixabay

Co najmniej dziewięciu żołnierzom i dwóm cywilom ścięto głowy podczas ataku na pozycje Libijskiej Armii Narodowej (ANL), lojalnej wobec zbuntowanego gen. Chalify Haftara - powiedział agencji AFP rzecznik tych sił. Atak przypisał on Państwu Islamskiemu (IS).

Atak, do którego na razie nikt się nie przyznał, miał miejsce w środę o świcie w punkcie kontrolnym sił lojalnych wobec Haftara w regionie (szabijja) Al-Dżufra, około 500 km na południe od Trypolisu na zachodzie kraju - pisze agencja AFP, nie podając dokładnego miejsca.

Na początku czerwca ANL zajęła ten region, w którym znajduje się m.in. baza powietrzna. Baza ta była opanowana przez Brygady Obrony Bengazi, koalicję bojowników walczących z Haftarem, w tym islamistów, wypartych z Bengazi na wschodzie Libii.

Zdaniem analityków i źródeł wojskowych nawet po utracie swego bastionu w Syrcie na północy kraju w grudniu 2016 roku Państwo Islamskie pozostaje aktywne w Libii, szczególnie na południu i wschodzie kraju.

Siły Haftara kontrolują znaczny obszar państwa, rozciągający się od granicy z Egiptem na wschodzie aż do środkowej Libii. Haftar, generał libijskiej armii za rządów Muammara Kadafiego, od czasu obalenia dyktatora opierał się próbom włączenia go do zjednoczonych sił zbrojnych, a także przezwyciężenia podziałów między wschodnimi i zachodnimi regionami kraju.

RadioZET.pl/pap/maal