Zamknij

Walki w Trypolisie. Nie żyje 28 osób

Redakcja
27.05.2017 09:13
Walki w Trypolisie. Nie żyje 28 osób
fot. screen/Twitter

28 osób zginęło, a ponad 130 odniosło rany w starciach rywalizujących ze sobą zbrojnych milicji, do jakich doszło w piątek w stolicy Libii, Trypolisie - poinformowało libijskie ministerstwo zdrowia.

Rzecznik resortu zdrowia Anwar Nasr przekazał w rozmowie z agencją Associated Press, że walki rozpoczęły się w piątek rano. Udział w nich brały rywalizujące ze sobą o władzę w Libii zbrojne milicje, wśród nich także te powiązane z powstałym z inicjatywy ONZ rządem jedności narodowej.

Zbrojne milicje w Libii wywodzą się głównie z rebeliantów, którzy w 2011 roku obalili reżim pułkownika Muammara Kadafiego, a potem odmówili złożenia broni. Choć od marca 2016 r. w Trypolisie działa rząd jedności narodowej uznany przez wspólnotę międzynarodową, większa część kraju jest wciąż pogrążona w chaosie.

Porozumienie o powołaniu rządu jedności narodowej zostało wypracowane w 2016 r. pod auspicjami ONZ na mocy memorandum podpisanego przez przedstawicieli rywalizujących ze sobą parlamentów Libii - samozwańczego w Trypolisie, który sprzyja radykalnym islamistom, i uznawanego przez społeczność narodową w Tobruku.

RadioZET.pl/PAP/DG