Zamknij

Libia. Zatonęła łódź z migrantami, kilkadziesiąt osób nie żyje

Redakcja
08.01.2018 15:58
Libia. Zatonęła łódź z migrantami, kilkadziesiąt osób nie żyje
fot. Archiwum Radia ZET

W wyniku zatonięcia łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii prawdopodobnie zginęły 64 osoby –- wynika z zeznań 86 uratowanych przez włoskie służby, zebranych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Rzecznik włoskiego oddziału IOM Flavio di Giacomo poinformował, że dotychczas z wody udało się wyłowić zwłoki jedynie ośmiu migrantów. Łodzią płynęło 150 osób.

Do wypadku doszło w sobotę 6 stycznia na północ od Trypolisu. Od gumowego pontonu oderwało się dno i wielu podróżujących nim uchodźców wpadło do wody – opisuje agencja EFE.

Z kolei w niedzielę wieczorem libijska marynarka wojenna poinformowała, że uratowała 272 migrantów, którzy na dwóch statkach usiłowali dopłynąć do Europy Południowej. Wśród nich były 53 kobiety i 57 dzieci. Na jednym statku znaleziono zwłoki dwóch kobiet.

Według opublikowanych w piątek danych IOM w roku 2017 do Europy z Afryki Północnej dotarło drogą morską 171,6 tys. migrantów i uchodźców, czyli o 53 proc. mniej niż w roku 2016. Podczas przeprawy przez Morze Śródziemne - według wstępnych danych organizacji - zginęło w 2017 roku ponad 3,1 tys. osób. (PAP)

RadioZET.pl/SI/PAP