Zamknij

Liczne ostrzały Słowiańska. Rosjanie trafili w targowisko. Są ofiary

06.07.2022 09:04
Płonące targowisko
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Zmasowany ostrzał rosyjskiej artylerii Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, spowodował, że centralny plac targowy w tym mieście stanął w płomieniach. Dwie osoby zginęły, a siedem zostało rannych - poinformował we wtorek mer Słowiańska Wadym Lach.

Jak powiedział mer miasta, Słowiańsk był ostrzeliwany z bliskiej odległości. Miasto w rezultacie rosyjskiej ofensywy stało się miejscowością frontową. Wezwał wszystkich mieszkańców do pozostawania w schronach. 

Słowiańsk jest wymieniany przez ekspertów i przedstawicieli ukraińskich władz jako miasto będące kolejnym celem rosyjskiego natarcia w Donbasie.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko wezwał wszystkich mieszkańców Słowiańska do niezwłocznej ewakuacji.  W poniedziałek wojska ukraińskie wycofały się z Lisiczańska, miasta w obwodzie ługańskim, nieustannie ostrzeliwanego przez rosyjską artylerię. Był to ostatni ukraiński punkt oporu w tym obwodzie.

Rosjanie prą na zachód

Na tym odcinku frontu, na kierunku Słowiańska, wojska rosyjskie prowadzą ostrzały z moździerzy oraz artylerii lufowej i rakietowej w rejonie miejscowości: Krasnopilla i Bohorodyczne. 

Na kierunku Kramatorska siły ukraińskie odparły próbę ataku w rejonie miejscowości: Werchniokamjanske, Biłohoriwka i Hryhoriwka. Na kierunku Bachmutu Rosjanie prowadzą ostrzały z artylerii różnego kalibru w rejonie miejscowości: Berestowe, Biłohoriwka, Trawne, Szumiw, Nju-Jork. Siły ukraińskie odparły atak w rejonie Werszyny. Rosjanie atakują w rejonie miejscowości Łuhanske; trwają działania bojowe.

"Na kierunkach Adwijiwki, Kurachowego, Nowopawliwki i Zaporoża trwają ostrzały wzdłuż linii frontu z moździerzy, artylerii lufowej i rakietowej. Wróg prowadził ostrzały lotnicze niedaleko Awdijiwki" - czytamy w komunikacie sztabu opublikowanym na Facebooku.

Wojska rosyjskie ostrzeliwują też cele w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy. Na Morzu Czarnym utrzymują cztery okręty uzbrojone w pociski precyzyjne. Sztab zapewnił, że ukraińskie samoloty wojskowe "atakują wroga na kilku kierunkach strategicznych" i w ciągu ostatniej doby zniszczyły rosyjskie magazyny, pewną liczbę ludzi i sprzęt.

RadioZET.pl/PAP

C