Zamknij

Litwa kolejnym celem Rosji? Ujawniono szokujący dokument

09.06.2022 12:20
Putin
fot. Shutterstock

Polityk putinowskiej partii Jedna Rosja zaproponował projekt ustawy zakładający "uchylenie decyzji Rady Państwa ZSRR" o uznaniu niepodległości Litwy. Dokument został już opublikowany na stronie internetowej Dumy.

Rosja wycofa się z uznania niepodległości Litwy? Projekt ustawy zakładający taki ruch trafił właśnie do rosyjskiego parlamentu. Jewgienij Fiodorow z partii Jedna Rosja, który jest autorem dokumentu, uważa, że uznanie niepodległości Republiki Litewskiej było niezgodne z ówczesnym prawem.

- Żaden z organów państwowych ZSRR nie miał uprawnień do decydowania o odłączeniu się republik od ZSRR lub o zakończeniu istnienia ZSRR jako jednego państwa - twierdzi Fiodorow. Polityk podkreśla, że w 1991 roku przeprowadzono referendum, w którym zdecydowano o zachowaniu ZSRR jako jednego państwa.

Rosja wycofa się z uznania niepodległości Litwy?

Fiodorow dodaje, że Michaił Gorbaczow powołał pod koniec istnienia ZSRR niekonstytucyjny organ – Radę Państwa ZSRR – który zdecydował o uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej. Odłączenie się Litwy powinno jego zdaniem doprowadzić do zmiany konstytucji ZSRR.

Władze Litwy nie skomentowały tych doniesień. Nie ma też informacji, kiedy projekt ustawy będzie procedowany przez rosyjski parlament.

RadioZET.pl/ Biełsat

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C