Zamknij

Litwa na wzór Polski wprowadzi swoje świadczenie 500+?

Redakcja
20.02.2017 17:34
Litwa
fot. East News

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) poinformowali w poniedziałek, że zgłosili w Sejmie propozycję, by na wzór Polski państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Świadczenie miałoby wynosić 120 euro miesięcznie na jedno dziecko.

- Byłoby to realne wsparcie, sygnał dla rodzin wychowujących dzieci, że mogą zostać i żyć w tym państwie” - powiedziała na konferencji prasowej starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene.

Posłanka zaznaczyła, że wsparcie rodzin poprzez wypłacanie świadczeń na dzieci zmniejszyłoby też poziom ubóstwa, które jest przyczyną wielu problemów społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, agresja czy poczucie beznadziei.

Zagłosuj

Czy program Rodzina 500+ jest rozwiązaniem wartym polecenia innym krajom?

Liczba głosów:

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski podczas konferencji poinformował, że „w Polsce program 500+, realizowany od niespełna roku, już przynosi efekty”. Powiedział, że „według danych Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., poziom ubóstwa dzieci o blisko 100 proc., liczba urodzeń w ciągu 9 miesięcy realizacji programu wzrosła o 16 tysięcy.

AWPL-ZChR szacuje, że na Litwie na świadczenia rodzinne z budżetu potrzeba około 250-300 mln euro rocznie. Jedną z propozycji AWPL-ZChR w sprawie zwiększenia wpływów do budżetu jest opodatkowanie aktywów bankowych, co dałoby dodatkowo około 100 mln euro rocznie.

Propozycje wypłacania świadczeń na dzieci AWPL-ZChR składa po raz drugi. Za pierwszym razem poprawki do istniejącej ustawy nie zaaprobował poprzedni rząd.

RadioZET.pl/PAP/DG