Zamknij

Lockdown i godzina policyjna na Łotwie. Zamknięte sklepy, restauracje i szkoły

18.10.2021 23:28
Łotwa
fot. Sergey Melkonov/SPUTNIK Russia/East New

Rząd Łotwy ogłosił prawie czterotygodniowy lockdown z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. Zamknięcie kraju potrwa od 21 października do 15 listopada. Wśród państw Unii Europejskiej na Łotwie zaszczepił się najmniejszy odsetek ludności.

Lockdown na Łotwie będzie złagodzony jedynie dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jak podkreślił premier Arturs Kriszjanis Karinsz, decyzja o lockdownie została podjęta ze względu na niski wskaźnik zaszczepień. - Proces szczepień nie poszedł prawidłowo - powiedział.

Łotwa wprowadza miesiąc lockdownu

Zamknięte zostaną sklepy, restauracje, szkoły. Nie odbędą się masowe imprezy. Dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, wprowadzona będzie też godzina policyjna od 20 do 5 rano - zapowiedział po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu minister zdrowia Daniels Pavluts.

Premier Łotwy zwrócił też uwagę, że system ochrony zdrowia w kraju jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu liczby osób hospitalizowanych. - Jeśli radykalnie tego nie zmienimy, szpitale nie będą w stanie pomóc nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale także zaszczepionym, u których nastąpi pogorszenie innych schorzeń - podkreślił premier.

RadioZET.pl/PAP