Zamknij

Obowiązkowe szczepienia i powszechny lockdown. Austria podjęła drastyczne kroki

19.11.2021 10:56

Austria wprowadzi od lutego obowiązkowe szczepienia dla swoich obywateli - poinformował w piątek kanclerz Alexander Schallenberg. Dodatkowo miejscowy rząd zdecydował o ponownym lockdownie, również dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Lockdown w Austrii
fot. faboi/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmiany w lockdownie ogłosił w piątek kanclerz Austrii Alexander Schallenberg. Powszechne obostrzenia w alpejskim kraju dotyczyły od początku tego tygodnia tylko osób bez szczepienia przeciw COVID-19. Podczas spotkania z liderami landów w zachodnim Tyrolu szef austriackiego rządu poinformował, że lockdown obejmie także zaszczepionych.

W ten sposób Austria stała się pierwszym europejskim krajem, który w obliczu najnowszych wzrostów zakażeń koronawirusem zdecydował się na powszechny lockdown. Według serwisu OE24.at obostrzenia mają obowiązywać od najbliższego poniedziałku przez 10 dni. 

Obowiązkowe szczepienia w Austrii od 1 lutego. Lockdown od poniedziałku

Kanclerz Schallenberg ogłosił w piątek, że od 1 lutego przyszłego roku w Austrii rozpocznie się powszechny obowiązek szczepień. Do tej pory pełne szczepienia przeciw COVID-19 przyjęło 64,8 proc. mieszkańców Austrii. 

- Pomimo miesięcy kampanii społecznych nie udało nam się przekonać wystarczającej liczby osób do zaszczepienia się – powiedział Schallenberg. Polityk obwiniał tych, którzy odmówili szczepienia i takie zachowanie nazwał „atakiem na system opieki zdrowotnej”. W czwartek w Austrii odnotowano ponad 15 tys. nowych przypadków koronawirusa, co było rekordowym wynikiem w ostatnich miesiącach.

loader

ZOBACZ TAKŻE: Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

RadioZET.pl/AFP/PAP