Zamknij

Nie żyje Lorraine Warren. Słynna badaczka zjawisk paranormalnych miała 92 lata

Redakcja
20.04.2019 17:18
Lorraine Warren
fot. AXELLE/BAUER-GRIFFIN/East News

Lorraine Warren zmarła we śnie w wieku 92 lat w Monroe w stanie Connecticut. Przez lata, razem z mężem Edem, badała zjawiska paranormalne. Ich historie zainspirowały twórców dziesiątek filmów, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych, w tym filmów z serii "Amityville Horror" i słynnego cyklu "Obecność”. 

Lorraine Warren i jej mąż Ed wydali wiele książek z tego zakresu. Przekonywali, że podczas swojej kariery zbadali ponad 10 tysięcy przypadków zjawisk uważanych za paranormalne. Prowadzone przez nich sprawy stały się podstawą do nakręcenia wielu filmów, m.in. "Obecności". Odtwórczyni jej roli w tym filmie, Vera Farmiga, wspomina na Twitterze:  

Lorraine wiodła życie pełne radości i łaski. Byłam szczęśliwa, że ją poznałam i zaszczycona, że mogłam ją zagrać. 

W 1952 roku Warrenowie założyli w Nowej Anglii Stowarzyszenie ds. Badań Parapsychologicznych. Jak pisze AP, swoją pracę traktowali poważnie - są autorami licznych publikacji dotyczących badanych spraw, prowadzili też wykłady na uczelniach. Ed Warren był jedynym świeckim demonologiem uznawanym przez Watykan

Zobacz także

Pomimo śmierci męża w 2006 r., Lorraine Warren wciąż aktywnie prowadziła działalność badawczą, otworzyła też prywatne muzeum okultyzmu w Monrone w Connecticut, gdzie mieszkała. Obejrzeć tam można "opętane zabawki", dziwne fotografie i obrazy, czy przedmioty używane w rytuałach.

Praca Warrenów była krytykowana przez sceptyków zjawisk paranormalnych. New England Skeptical Society w 1997 r. stwierdziło, że wyniki ich badań bardziej przypominają anegdoty niż rzeczywiste dowody na istnienie takich zjawisk. Przeciwnicy małżeństwa uważali, że ich historie są zmyślone i służą tylko zdobyciu sławy.

RadioZET.pl/PAP/AP