Zamknij

Los Ubera w rękach unijnych urzędników. Dziś głosowanie

Redakcja
12.04.2018 14:26
Uber taxi
fot. Shutterstock

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TUSE) rozstrzygnie, czy firmy konkurujące z taksówkowymi korporacjami będą mogły mieć narzucane sankcje. Innymi słowy, waży się los m.in. Ubera na ulicach polskich miast.

Jak informuje Forsal.pl, Trybunał zadecyduje dziś o losach Ubera we Francji, jednak wyrok w tej konkretnej sprawie będzie miał duże znaczenie w kontekście przyszłych sporów pomiędzy korporacjami taksówkowymi a prywatnymi firmami działającymi na rynku bez konieczności uzyskiwania licencji itp.

Uber w Polsce

TUSE zadecyduje, jaka forma prawna przysługuje Uberowi. Czy jest to działalność transportowa zajmująca się przewozem osób, czy może tzw. usługa społeczeństwa informacyjnego. Jeśli Trybunał uzna, że Uber to firma transportowa, rządy unijnych państw będą miały prawo prostym posunięciem zrównać go z korporacjami taksówkowymi. Jeśli tak się stanie, zyskają taksówkarze, a stracą pasażerowie, którzy w efekcie zapłacą więcej za kurs.

Zobacz także

Uber czy Taksówka?

Władze Ubera podkreślały wiele razy, że nie mają nic przeciwko wprowadzaniu wymogów regulujących ich działalność. Taksówkarze argumentują, że jazda Uberem może stwarzać niebezpieczeństwo, gdyż pasażer nie wie, kim jest kierowca i czy zna miasto. Przeciwnicy odpowiadają, że używając aplikacji Ubera w smartfonie, widać zdjęcie, model samochodu, a także oceny wcześniejszych pasażerów — czego nie można sprawdzić, wsiadając do standardowej taksówki. Głosowanie TUSE ma odbyć się w czwartek 12 kwietnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/strz