Zamknij

Łukaszenka "dokręca śrubę". Kara śmierci nawet za próbę "terroryzmu"

18.05.2022 10:22
Alaksandr Łukaszenka
fot. BelTA/Associated Press/East News

Alaksandr Łukaszenka zatwierdził nowelizację białoruskiego kodeksu karnego, która przewiduje karę śmierci za "usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego". Niezależny portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z "terroryzmem" ma wielu więźniów politycznych.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosowana jest kara śmierci. Nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji.

Łukaszenka zaostrza stosowanie kary śmierci

Zmiany w kodeksie karnym zatwierdzone przez Alaksandra Łukaszenkę wejdą w życie 29 maja. Nowa wersja przepisów rozszerza możliwość zastosowania kary śmierci, która na Białorusi jest wykonywana przez rozstrzelanie. Wcześniej kara śmierci była dopuszczana w przypadku najcięższych przestępstw, m.in. w przypadku popełnienia aktu terroryzmu.

Nowelizacja przewiduje możliwość zastosowania kary śmierci za "usiłowanie przeprowadzenia aktu terroryzmu". Niższa izba białoruskiego parlamentu przyjęła zmiany od razu w dwóch czytaniach 27 kwietnia. Izba wyższa przegłosowała je jednogłośnie 4 maja.

Izba Reprezentantów powiadomiła, że projekt ustawy ma na celu "powstrzymywanie działalności elementów destrukcyjnych oraz zademonstrowanie zdecydowanej walki państwa z działalnością terrorystyczną". Szczegółów planowanych zmian nie opublikowano. 

RadioZET.pl/PAP

C