Zamknij

Łukaszenka próbuje straszyć Ukrainę. Białoruś rozstawia drewniane czołgi

23.06.2022 12:55

Białoruś rozmieszcza przy granicy z Ukrainą drewniane czołgi. - Chcą zademonstrować swoją obecność przy granicy z Ukrainą – powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjany.

Białoruski drewaniany czołg
fot. Twitter/Tpyxa News

"Białoruś stawia drewniane czołgi na granicy z Ukrainą. To nie żart. Zrobiono to rzekomo w celu ukrycia i zademonstrowania obecności wojsk białoruskich na granicy. Nie przestają nas zadziwiać" – napisał na Twitterze portal "Tpyxa News", ukazując drewniany czołg.

Drewniane czołgi na granicy

Na zdjęciu widnieje model czołgu przypominający konstrukcję radziecką T-34 z czasów II wojny światowej.

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjany, cytowany przez "Ukraińską Prawdę" stwierdził, że "działania Białorusinów skupiają się głównie na prowadzeniu rozpoznania, sprawdzaniu sprzętu inżynieryjnego i ochronie granicy państwowej”.

- Według naszych informacji Białoruś swoją gotowość bojową przy granicy z Ukrainą będzie sprawdzała do 25 czerwca. Siedem białoruskich batalionów nadal realizuje zadania wzmocnienia granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodach brzeskim i homelskim – powiedział Ołeksandr Motuzjany.

Ćwiczenia na Białorusi

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem komisariatów wojskowych (komend uzupełnień) w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Mają potrwać do 1 lipca.

Celem ćwiczeń, jak podano, jest "kontrola gotowości komend uzupełnień do wykonywania zadań". Ćwiczone będą m.in. uzupełnienia poprzez powołanie rezerwistów. Jednym z elementów ma również być powiadamianie poborowych o mobilizacji i organizacja ich zbiórek.

- W odróżnieniu od ubiegłych lat nie zostaną oni wysłani do dyspozycji jednostek, lecz będą uczestniczyć w ćwiczeniach w składzie komisariatów wojskowych – powiadomił resort.

Planowany jest udział żołnierzy Sił Operacji Specjalnych, które mają „stworzyć sytuację zbliżoną do realnej”. Resort wyjaśnił, że ćwiczenia są elementem planu przygotowania sił zbrojnych i odbywają się co roku.

RadioZET.pl/PAP