Zamknij

Łukaszenka wysłał żołnierzy na granicę z Polską. "Próbują przeprowadzić rozpoznanie"

28.06.2022 16:37
Alaksandr Łukasznka
fot. DMITRY ASTAKHOV/AFP/East News

Białoruś wysłała dodatkowe wojska na granicę z Ukrainą i Polską - donosi portal Kanał 24, powołując się na rzecznika ukraińskiego ministerstwa obrony. Żołnierze mają prowadzić rozpoznanie.

Alaksandr Łukaszenka żalił się w sobotę Władimirowi Putinowi, z którym spotkał się w Petersburgu, że jest zaniepokojony “agresywną polityką Polski i Litwy”. Otrzymał zapewnienie od Putina, że Rosja dostarczy Białorusi pociski balistyczne Iskander-M, które mogą przenosić głowice jądrowe.

Białoruski przywódca we wtorek podjął decyzję, która może świadczyć, że jego reżim zamierza kontynuować konfrontacyjną politykę wobec sąsiadów. Jak podał ukraiński Kanał 24, białoruskie władze umieściły dodatkowe wojska przy granicy z Ukrainą i Polską. W obwodach briańskim i homelskim rozmieszczono do sześciu batalionów.

Białoruś wysyła dodatkowych żołnierzy na granicę z Polską i Ukrainą

- Białorusini próbują przeprowadzić rozpoznanie na terenach graniczących z Ukrainą i Polską - powiedział rzecznik resortu obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Dodał że Białorusini przeprowadzają akcje demonstracyjne. 

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy są to zaplanowane ćwiczenia białoruskiego wojska. Żołnierze szkolą się w przygranicznych punktach kontrolnych.

Pod koniec maja Łukaszenka wydał rozkaz utworzenia "milicji ludowej" i oświadczył, że w białoruskich siłach zbrojnych powstaje nowe dowództwo operacyjne - południowe. Decyzję uzasadnił m.in. "militarną presją" ze strony Polski. - Musimy planować, jeśli nie daj Boże, wybuchnie wojna, jak będziemy działać - mówił na majowym na spotkaniu z dowódcami białoruskiej armii.

RadioZET.pl/Kanał 24

C