Zamknij

Polak na pokładzie "Viking Sky". Mężczyzna nie został ewakuowany

Magdalena Kulej
24.03.2019 13:12
Polak na pokładzie "Viking Sky". Mężczyzna nie został ewakuowany
fot. Michal Stewart/Associated Press/East News

Wśród członków załogi wycieczkowca „Viking Sky” jest obywatel Polski. Polskie MSZ potwierdziło, że mężczyzna nie został ewakuowany, ale nic mu nie grozi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Otrzymaliśmy zapewnienia, że temu Polakowi nie grozi żadne niebezpieczeństwo - mówi Radiu ZET Ewa Suwara, rzeczniczka MSZ.

Większość pasażerów to Brytyjczycy i Amerykanie. MSZ potwierdza, że wśród pasażerów wycieczkowca nie ma Polaków.

ZOBACZ: Dramatyczne nagrania z pokładu "Viking Sky" [WIDEO]

Awaria „Viking Sky”

Wycieczkowiec „Viking Sky” wysłał sygnał SOS w sobotę, gdy doznał awarii silnika. Statek dryfował na odcinku u zachodnich wybrzeży Norwegii. Istniało niebezpieczeństwo, że zostanie zepchnięty przez fale na skaliste wybrzeże. Od tej pory na Morzu Norweskim trwała akcja ratunkowa. Kilkaset osób ewakuowano, ale akcję przerwano przed południem.

ZOBACZ: Awaria wycieczkowca "Viking Sky". Ponad tysiąc osób na pokładzie

Norweskie służby ratunkowe poinformowały, że uruchomiono trzy z czterech silników, dzięki czemu statek może już poruszać się sam. Obecnie – już na własnym napędzie – z pomocą holowników zmierza do norweskiego portu - Molde.

Inny statek też zagrożony

Okazuje się jednak, że „Viking Sky” to nie jedyny statek, który potrzebował pomocy. Niedaleko, w Zatoce Hustadsvika, u zachodnich wybrzeży Norwegii, awarii uległ drugi statek, frachtowiec "Hagland Captain" z 9 osobami na pokładzie. Do ewakuacji jednostki "Hagland Captain" wysłano część służb pracujących przy wycieczkowcu. 

RadioZET.pl/MK