Zamknij

Macedonia Północna dołączy do NATO. Podpisano protokół przyjęcia

Redakcja
06.02.2019 13:01
Macedonia Północna dołączy do NATO. Podpisano protokół przyjęcia
fot. East News

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie kraj zawarł z Grecją. Zakończyło ono wieloletni spór o nazwę republiki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Konieczna będzie jeszcze ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty należących do niego krajów. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że rozszerzenie NATO o Macedonię byłoby możliwe wiosną 2020 r.

Warunkiem przystąpienia Macedonii do NATO było rozwiązanie problematycznej kwestii nazwy tego kraju. Grecja obawiała się, że Macedonia, która od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku używała tej nazwy, mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia.

Zobacz także

25 stycznia grecki parlament niewielką większością głosów poparł porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwiło to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obu państwami.

„Historyczny moment”

– Podpisanie przez 29 ambasadorów krajów NATO protokołu przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu to historyczny moment – oświadczył w środę szef NATO Jens Stoltenberg.

Zaznaczył, że władze Grecji i Macedonii Północnej wykazały wielką odwagę, zawierając porozumienie. Jak ocenił, „Ateny i Skopje wniosły istotny wkład w budowę bezpieczeństwa i stabilności w regionie”. Drogę do NATO Macedonii Północnej określił jako „niełatwą”.

Zobacz także

– Były na niej wyzwania i trudne kompromisy. Jednak zaangażowanie dla demokratycznych wartości, dla reform i budowy silnych instytucji przyniosło realne efekty i postępy. Więcej bezpieczeństwa i stabilności w regionie to droga do dobrobytu i pełnego członkostwa w społeczności międzynarodowej oraz miejsce przy naszym stole. Czekaliśmy na was, żebyście dołączyli do naszej rodziny przez długi czas – powiedział Stoltenberg.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C