Zamknij

Europejski kraj zmienił nazwę. ''Pojawiła się na pierwszych znakach''

Redakcja
13.02.2019 19:38
Macedonia
fot. PAP/EPA

Macedonia Północna, nowa nazwa byłej jugosłowiańskiej republiki, pojawiła się w środę na pierwszych znakach drogowych na przejściu w Bogorodicy na granicy macedońsko-greckiej. To efekt realizacji historycznego porozumienia między Skopje i Atenami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną. Macedońskie służby celne muszą w ciągu trzech dni zmienić nazwę państwa na aktualną na znakach drogowych na przejściach granicznych oraz na lotniskach w Skopje i Ochrydzie.

Niech ten dzień zapoczątkuje długą przyjaźń między Grecją a Macedonią Północną. Nie jesteśmy w stanie zmienić przeszłości, ale możemy kształtować przyszłość przyjaźni, partnerstwa i współpracy, i tak uczynimy - napisał na Twitterze szef macedońskiej dyplomacji Nikoła Dimitrow.

W ciągu czterech miesięcy odpowiednio zaktualizowane mają być tabliczki w urzędach państwowych, a przed końcem 2019 roku ministerstwo spraw wewnętrznych w Skopje ma zacząć wydawać paszporty już z nową nazwą państwa. Na początku 2020 roku macedoński bank centralny rozpocznie emisję nowych banknotów.

Macedonia zmienia nazwę

Zawarte w czerwcu 2018 roku porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór tych krajów o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków, obawiając się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Ateny blokowały z tego względu starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

net-epa07366852
fot. PAP/EPA

6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Ratyfikacja protokołu zazwyczaj trwa około rok.

Trzy inne kraje byłej Jugosławii - Słowenia, Chorwacja i Czarnogóra - przystąpiły już do NATO, a tylko dwa - Serbia oraz Bośnia i Hercegowina - pozostają poza strukturami Sojuszu.

RadioZET.pl/PAP/DG