Zamknij

Macron znów to zrobił. Mocne słowa o Polakach

Redakcja
14.10.2017 09:11
Macron znów to zrobił. Mocne słowa o Polakach
fot. PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla najnowszego wydania niemieckiego tygodnika „Der Spiegel" zapowiedział, że chce otworzyć nowy rozdział w historii Europy i „odnowić europejskie marzenia". Dodał taże, że według niego Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy.

Nowy rozdział w Europie

Macron opowiedział się za reformami Unii Europejskiej. „Chcę otworzyć nowy rozdział w Europie" – podkreślił w rozmowie opublikowanej w najnowszym wydaniu „Der Spiegel", dostępnym od piątku w internecie. „Chcę odnowić europejskie marzenie, chcę ożywić ambicje ku temu" – dodał.

W jego ujęciu na Europę składają się „suwerenność, jedność i demokracja". Ich przestrzeganie jest warunkiem realizacji obietnic – „trwałego pokoju, dobrobytu i wolności".

„Myślę, że naszym celem powinno być stworzenie przestrzeni, która nas chroni i pomaga nam zaistnieć w tym świecie. Europejska wspólnota interesów jest jedyna w swoim rodzaju: łączy demokrację z gospodarką rynkową, indywidualne swobody ze sprawiedliwością społeczną" - powiedział prezydent Francji.

Wymienił migrację i walkę z terroryzmem, cyfryzację i politykę energetyczną wśród obszarów, w których Unia Europejska powinna działać razem.

Ochota na Europę

Macron nie zgodził się z sugestią dziennikarzy „Spiegla", że dla tych projektów trudno będzie pozyskać kraje z Europy Wschodniej, gdzie „umacniają się tendencje nacjonalistyczne" i które „nie chcą już mieć nic wspólnego z Europą".

„Uważam, że to, co mówicie, nie jest prawdą. Byłem w sierpniu w Bułgarii. Tam ludzie mają ochotę na Europę" – zauważył. „Jestem przekonany, że istnieje dążenie do Europy" – dodał.

Macron zarzucił Europejczykom, że dopuścili do „zbiorowego defetyzmu" – pozwalają, by głos zabierali „przede wszystkim ci, którzy nienawidzą Europy i chcą z niej zrezygnować".

Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy

„Jako szerpa uczestniczyłem często w groteskowych spotkaniach, gdzie mówiono, że nie należy organizować szczytu tylko z udziałem krajów strefy euro, gdyż mogłoby to zostać uznane za szorstkie potraktowanie Brytyjczyków czy Polaków. I gdzie budzimy się pięć lat później? Brytyjczycy chcą wystąpić (z UE), a Polacy coraz bardziej oddalają się od Europy. To pokazuje, że im bardziej wstydliwie podchodzimy do europejskich ambicji, tym mniej możemy osiągnąć" – wyjaśnił prezydent Francji.

Macron opowiedział się także za bliską współpracą z Niemcami. „Francja potrzebuje silnych Niemiec i silnej kanclerz. Ale i Niemcom potrzebna jest silna Francja" – podsumował.

RadioZET.pl/SI/PAP