Zamknij

Macron stanowczo o przepływie pracowników w UE: Ta dyrektywa to zdrada europejskiego ducha

Redakcja
23.08.2017 20:08
Macron stanowczo o przepływie pracowników w UE: Ta dyrektywa to zdrada europejskiego ducha
fot. PAP/EPA

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę w Austrii, że unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych jest "zdradą europejskiego ducha". Macron rozpoczął podróż po Europie, by namawiać partnerów do zaostrzenia przepisów UE o delegowaniu pracowników.

Występując w Salzburgu u boku kanclerza Austrii Christiana Kerna, Macron powiedział, że oba kraje mają "doskonale zbieżne" punkty widzenia na tę sprawę. Dodał, że zdaniem Wiednia i Paryża unijna dyrektywa prowadzi do dumpingu socjalnego, na czym korzystają kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

- Jednolity europejski rynek i swoboda przepływu pracowników nie mają na celu faworyzowania krajów, które promują słabsze (przepisy) prawa socjalnego - oświadczył Macron. - W naszych krajach staje się to pożywką dla populizmu i prowadzi do erozji zaufania do projektu europejskiego - dodał.

Na późniejsze godziny zaplanowano udział w rozmowach w Salzburgu premierów Czech i Słowacji - Bohuslava Sobotki i Roberta Fico.

W czwartek w Bukareszcie Macron będzie rozmawiał z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem i premierem Mihai Tudose, a w piątek w Warnie spotka się z prezydentem i premierem Bułgarii - Rumenem Radewem i Bojko Borysowem.

RadioZET.pl/pap/maal