Zamknij

Przywódca Czeczenii zaprasza do siebie Merkel i Macrona

Redakcja
30.05.2017 19:45
Przywódca Czeczenii zaprasza do siebie Merkel i Macrona
fot. Youtube

Przywódca Czeceznii Ramzan Kadyrow zaprosił we wtorek prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angelę Merkel, by odwiedzili Republikę Czeczenii i osobiście przekonali się, czy doniesienia o prześladowaniu homoseksualistów w tym regionie są prawdziwe. To reakcja na poniedziałkową rozmowę Macrona z Putinem.

Podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Wersalu poruszona została kwestia trudnej sytuacji mniejszości seksualnych w Czeczenii. Macron zapowiedział „stałą czujność w tej sprawie” podczas rozmowy w cztery oczy z Putinem.

Prezydent Rosji zapewniał, że nie jest na te kwestie obojętny. – Władimir Putin podjął wiele inicjatyw w sprawie osób LGBT w Czeczenii, w tym kroki zmierzające do ustalenia całej prawdy na temat działań władz lokalnych i uregulowania spraw najbardziej drażliwych – komentował Macron.

Kadyrow broni propagandy

Przywódca Czeczenii zaapelował również do Merkel i Macrona, aby nie szerzyli, jego zdaniem, fałszywych informacji na temat rosyjskich mediów finansowanych przez rząd. Chodzi o telewizję Russia Today i portal Sputnik, które Macron określił jako „organy wpływu, propagandy, i to kłamliwej propagandy”.

O represjach wobec gejów w Czeczenii opinia publiczna dowiedziała się w kwietniu, gdy wyszło na jaw, że ponad 100 mężczyzn zostało zatrzymanych i torturowanych z powodu swojej orientacji seksualnej. Mówiono wtedy, że to pierwsze po II wojnie światowej obozy koncentracyjne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz