Zamknij

To im pokazał! Macron nie odwiedził rosyjskiego stoiska na targach książki

Redakcja
16.03.2018 12:23
To im pokazał! Macron nie odwiedził rosyjskiego stoiska na targach książki
fot. PAP/EPA

Prezydent Francji Emmanuel Macron odmówił odwiedzenia rosyjskiego stoiska na paryskich targach książki, chociaż Rosja jest honorowym gościem tej imprezy. Decyzja ta jest związana z próbą otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala.

- Ambasada Rosji otrzymała oficjalne pismo z Pałacu Elizejskiego z informacją, że prezydent Francji nie odwiedzi naszego stoiska - – przekazał w czwartek wieczorem członek rosyjskiej delegacji Jewgienij Riezniczenko, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Macron miał wziąć udział w uroczystym otwarciu rosyjskiego stoiska. Targi rozpoczęły się w czwartek. Jak podaje agencja RIA Nowosti, Ambasador Rosji we Francji Aleksiej Mieszkow "wyraził ubolewanie" w związku z decyzją francuskiego prezydenta. "Niestety spodziewaliśmy się prowokacji" – powiedział dyplomata.

W czwartek rządy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i USA we wspólnym oświadczeniu potępiły atak na Skripala, do którego doszło 4 marca w Salisbury. Rosję, która według państw zachodnich i NATO stoi za próbą zabójstwa przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego, wezwano do złożenia wyjaśnień w sprawie użycia broni chemicznej.

W trakcie śledztwa ustalono, że Skripal i jego córka zostali otruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok.

W związku z próbą otrucia swojego obywatela (Skripal został wymieniony na rosyjskich szpiegów i przyjął brytyjskie obywatelstwo) Wielka Brytania poinformowała o wydaleniu 23 rosyjskich dyplomatów. W piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził, że Moskwa planuje odpowiedź na wydalenie dyplomatów z Wielkiej Brytanii. Nie podał jednak więcej szczegółów.

RadioZET.pl/pap/maal