Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Macron rozmawiał z emirem Kuwejtu o rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej

12.06.2017 20:18
xxx wiadomosci

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w poniedziałek z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem. Tematem przewodnim rozmowy było zażegnanie kryzysu w Zatoce Perskiej.

Macron rozmawiał z emirem Kuwejtu o rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej fot. PAP/EPA

Jak poinformował Pałac Elizejski, Macron w rozmowie z emirem Kuwejtu próbował ustalić, jak można rozwiązać problem blokowania Kataru przez kraje Półwyspu Arabskiego. Wcześniej szef francuskiej dyplomacji przyjął ministra spraw zagranicznych Kataru Muhammada ibn Abd ar-Rahmana as-Saniego. Z rozmowy wyszło, że Kuwejt popiera próby złagodzenia konfliktu w Zatoce Perskiej. – Dauha gotowa jest zaangażować się w dialog ze swymi adwersarzami – podkreślił as-Sani.

Katar oskarżony przez sąsiadów

Katar został oskarżony przez władze Arabii Saudyjskiej o wspieranie terroryzmu. Stosunki dyplomatyczne pomiędzy tymi państwami zostały zerwane. Następnie podobnie stało się w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Bahraju, Jemenu, Libii i Malediwów. Wszystkie te kraje nie współpracują na żadnej płaszczyźnie z Katarem, ponadto zablokowane zostały połączenia lotnicze i morskie dla Katarczyków.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, pomoc w uzupełnianiu rezerw żywności dla Kataru zadeklarowały Turcja i Iran.

Zobacz nasz materiał o aktualnej sytuacji w Katarze:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń