Zamknij

Plaga szczurów w Madrycie. Wspinają się na drzewa i mogą atakować ludzi

06.02.2021 19:15
szczury
fot. HOUPLINE RENARD/SIPA/EAST NEWS (zdjęcie ilustracyjne)

Szczury zadomowiły się w Madrycie. Władze miasta walczą z gwałtownym wzrostem populacji wielkich gryzoni, które zachowują się agresywnie wobec psów i kotów, a nawet mogą atakować ludzi - poinformowała telewizja Antena3.

Szczury upodobały sobie zwłaszcza najbardziej ruchliwą stację madryckich pociągów podmiejskich Mendez Alvaro. Grupa młodzieży sfilmowała z wnętrza wagonu ogromne stada gryzoni wspinających się na drzewa i balustrady w pobliżu stacji. Podróżni są przestraszeni - twierdzi Antena3 w relacji wyemitowanej w piątek.

Plaga szczurów w Madrycie. Wspinają się na drzewa

Szczury śniade (Rattus rattus) wywodzą się z Azji i nie występowały do tej pory w stolicy Hiszpanii, tylko w miastach portowych, jak Barcelona czy Palma de Mallorca. Według władz Madrytu mogły zostać przywiezione w kontenerze z jakiegoś miasta portowego.

Ten typ gryzoni osiąga duże rozmiary, waży do ćwierć kilograma i bardzo szybko się rozmnaża. Może przenosić choroby, m.in. salmonellę, hantawirusa czy leptospirozę, ale władze Madrytu zapewniły, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Podczas rozpoczętej kampanii deratyzacyjnej, miejskie służby sanitarne rozkładają pułapki i karmniki z produktami chemicznymi. Wokół drzew w pobliżu stacji metra instalowane są śliskie platformy, aby uniemożliwić gryzoniom wspinanie się.

Szczur śniady bardzo dobrze wspina się po drzewach, żywiąc się głównie nasionami i owocami. Jest często spotykany w parkach i ogrodach, ale w poszukiwaniu pożywienia może przedostawać się także do budynków mieszkalnych.

Służby sanitarne zaapelowały do mieszkańców stolicy Hiszpanii o zablokowanie wszelkich możliwych miejsc, którymi gryzonie mogłyby przechodzić do budynków, jak otwory w okolicach rur kanalizacyjnych i wentylacyjnych, nieszczelne okna i drzwi czy otwarte śmietniki. Według władz Madrytu obecny gwałtowny wzrost populacji szczurów wiąże się z nagromadzeniem śmieci w mieście podczas styczniowej śnieżycy. Nieprzejezdne drogi uniemożliwiły wywóz odpadów, które mogły zwabić gryzonie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/tekdeeps.com

C