Zamknij

Żarłacz ludojad u brzegu Majorki. Pierwszy od ponad 40 lat [FOTO]

Redakcja
30.06.2018 19:09
Majorka
fot. PAP/EPA

Po raz pierwszy od ponad 40 lat w pobliżu Majorki - jednej z hiszpańskich wysp na Morzu Śródziemnym wchodzących w skład archipelagu Balearów - odnotowano obecność rekina białego, nazywanego też żarłaczem ludojadem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał w sobotę portal BBC News, pływającego u wybrzeży leżącej ok. 10 km od Majorki wysepki Cabrera pięciometrowego osobnika nagrała grupa naukowców zajmująca się ochroną przyrody.

Ostatni raz w rejonie Balearów rekina ludojada widziano w 1976 roku. Osobniki tego gatunku mogą ważyć nawet do pięciu ton, osiągać do 12 metrów długości i pływać z prędkością 40 km na godzinę.

Majorka - rekin ludojad

- W ostatnich latach było wiele niepotwierdzonych informacji i różnych plotek, ale jest to pierwszy zapis naukowy obecności" rekina białego w wodach Hiszpanii - powiedział agencji EFE biolog Fernando Lopez-Mirones, członek ekspedycji Alnitak 2018, która sfilmowała w czwartek rekina. Uczestnicy tej wyprawy dokumentują życie fauny morskiej w tym rejonie, a żarłacza ludojada kręcili przez 70 minut.

Według filmu dokumentalnego z 2007 roku, o którym wspomina BBC News, w latach 1920-1976 wokół Balearów rybacy schwytali 27 żarłaczy ludojadów. 

Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów (w Hiszpanii) i jedną z najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Jej wybrzeże, ze wspaniałymi plażami, ma długość 550 kilometrów. 

RadioZET.pl/PAP/BBC/DG