Zamknij

Malediwy: ogłoszono stan wyjątkowy. Kryzys na wyspie

Redakcja
07.02.2018 07:37
Malediwy: ogłoszono stan wyjątkowy. Kryzys na wyspie
fot. Pexels.com

Rząd pogrążonych w kryzysie politycznym Malediwów wprowadził w poniedziałek 15-dniowy stan wyjątkowy. Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim aresztowała byłego prezydenta Maumuna Abdula Gajuma.

— W czasie stanu wyjątkowego pewne prawa będą ograniczone, ale usługi i biznes nie ucierpią — oświadczył prezydent Malediwów Abdulla Yameen.

Zobacz także

Z kolei tamtejszy rząd zapewnił „wszystkich obywateli kraju oraz społeczność międzynarodową, że zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom i obcokrajowcom przebywającym na Malediwach”.

Kilka godzin po ogłoszeniu stanu wyjątkowego aresztowano Gajuma — przekazał Reuters. Stojący na czele rządu w Male w latach 1968-2008 Gajum to przyrodni brat obecnego przywódcy Abdulla Yameena.

Zobacz także

Natomiast malediwskie wojsko wkroczyło do gmachu Sądu Najwyższego w stolicy kraju.

Sąd Najwyższy Malediwów w piątek nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji oraz uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Wyrokowi nie podporządkował się rząd. Przez weekend na islamskim archipelagu trwały protesty opozycji, która — jak wskazała dpa — „wzywała społeczność międzynarodową do wsparcia wykonania orzeczenia sądu”.

Zobacz także

Rząd zawiesił parlament (Madżlis) i nakazał armii stawić opór wszelkim posunięciom Sądu Najwyższego mającym na celu obalenie władzy Yameena — podaje BBC.

Do wydarzeń na Malediwach odniósł się w poniedziałek Waszyngton. W oświadczeniu Białego Domu wezwano rząd w Male do „poszanowania rządów prawa, wolności wypowiedzi oraz demokratycznych instytucji”.

Zobacz także

Malediwy stały się wielopartyjną demokracją w 2008 roku. W 2013 roku Yameen „wygrał w kontrowersyjnych wyborach z Nasheedem”, który został skazany dwa lata później za „nakazanie aresztowania sędziego” — przypomina dpa. Wyrok ten został potępiony przez społeczność międzynarodową; Nasheed otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii, a obecnie przebywa na Sri Lance.

Napięcia polityczne już wpłynęły na turystykę, główne źródło dochodów Malediwów — zauważa dpa. Chiny ostrzegły obywateli, aby nie podróżowali do wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim.

Malediwy są popularnym celem turystycznym; słyną z rajskich plaż, zabiegów spa oraz nurkowania.

RadioZET.pl/PAP/KM