Zamknij

Zastraszanie opozycji i groźba sankcji. Kontrowersyjne wybory na Malediwach

Redakcja
23.09.2018 11:21
Malediwy. Wybory prezydenckie i prześladowania opozycji
fot. AP Photo/Eranga Jayawardena/East News

Na Malediwach w niedzielę odbywają się wybory prezydenckie. Opozycja i organizacje międzynarodowe zarzucają władzom tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim brak przejrzystości. Unia Europejska i ONZ nie skierowały na wybory swych misji obserwacyjnych. Od rezultatów wyborów zależy czy wyspiarski kraj będzie w bliższych relacjach z Chinami lub Indiami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 (5 rano w Polsce). Do głosowania uprawnionych jest ponad 250 tys. osób.

Rząd Republiki Malediwów oskarżany jest o tłumienie wszelkiego sprzeciwu, w tym więzienie głównych oponentów. W lutym władze pogrążonych w kryzysie politycznym Malediwów wprowadziły stan wyjątkowy.

Zobacz także

Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja aresztowała byłego prezydenta Maumoona Abdula Gayooma, będącego przyrodnim bratem obecnego przywódcy Abdulla Yameena.

Eksperci przewidują, że w niedzielnych wyborach zwycięży 59-letni Yameen. W razie wygranej byłaby to jego druga pięcioletnia kadencja prezydencka. BBC zaznacza, że urzędujący prezydent jest bliższy Chinom, podczas gdy jego główny rywal, Ibrahim Mohamed Solih skłania się w kierunku Indii i Zachodu.

Zarówno UE, jak i USA groziły nałożeniem na Malediwy sankcji, jeśli sytuacja w kraju nie poprawi się. Większość obserwatorów wyborów, w tym z UE i ONZ, nie przyjęła zaproszenia rządu na misję obserwacyjną w obawie przed wykorzystaniem ich obecności do zatwierdzenia wygranej Yameena, pomimo wystąpienia możliwych fałszerstw w czasie głosowania.

Zobacz także

Na początku września na Malediwy udała się grupa deputowanych do Parlamentu Europejskiego, bez oficjalnej zgody izby. Na miejscu spotkali się z przedstawicielami opozycji. Wśród nich znalazł się polski europoseł Ryszard Czarnecki z PiS, który ma oficjalny zakaz reprezentowania PE do końca kadencji.

Dzień przed wyborami policja przeprowadziła przeszukania w sztabie wyborczym opozycji. Służby aresztowały co najmniej pięciu działaczy opozycyjnych za "wpływanie na głosujących".

Słynące z turystycznych kurortów Malediwy zamieszkuje ponad 400 tys. ludzi. Archipelag składa się z 26 atoli koralowych i ponad 1,1 tys. wysp.

RadioZET.pl/PAP/PTD