Dwie kobiety skazane na chłostę za lesbijski seks

Redakcja
03.09.2018 21:07
Malezja. Dwie kobiety skazane na chłostę za lesbijski seks
fot. AFP PHOTO / CHAIDEER MAHYUDDIN/East News (ilustracyjne)

Dwie Malezyjki zostały skazane na karę chłosty, po tym jak skazano je za rzekomy lesbijski seks. Kobiety uznano winne złamania prawa muzułmańskiego. Wyrok i jego wykonanie oburzyło obrońców praw człowieka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, dwie kobiety w wieku 22 i 24 lat zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy islamskiej policji w kwietniu tego roku. Zostały znalezione w samochodzie zaparkowanym na publicznym placu w północnej części stanu Terengganu, który należy do najbardziej konserwatywnych w całej Malezji.

Zobacz także

Para, której danych personalnych nie podano, przyznała się w sierpniu do złamania islamskiego prawa. Kobiety zostały skazane na karę chłosty oraz grzywny w wysokości 3,3 tys. ringgitów (około 800 dolarów).

Wyrok skazujący został podtrzymany przez wysoki sąd islamski i wykonany w poniedziałek. Według dziennikarzy, podczas chłosty kobiety zostały ubrane w białe suknie i muzułmańskie chusty. Zadano im sześć uderzeń za pomocą cienkich batów. Według AFP młodsza z kobiet szlochała podczas wykonania wyroku, a starsza nie wykazywała żadnej reakcji.

Zobacz także

Według obrońców praw człowieka to pierwszy przypadek w Malezji, kiedy zatrzymano i skazano dwie kobiety za utrzymywanie kontaktów seksualnych. Surowe islamskie prawo szariatu zabrania uprawiania seksu między osobami tej samej płci.

W ocenie Amnesty International ostatni przypadek stanowi "straszliwe przypomnienie, o głębokiej dyskryminacji, z jaką spotykają się przedstawiciele społeczności LGBT" w Malezji.

W Malezji funkcjonuje system prawny oparty o dwóch ustrojach - państwowym oraz religijnym. W przypadku tego ostatniego podstawę stanowi szariat, który reguluje m.in. życie obyczajowe wyznawców islamu. Około 60 proc. mieszkańców 32-milionowej Malezji wyznaje religię proroka Mahometa. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD