Zamknij

Na Ukrainie chcą utworzyć nowe państwo o nazwie Małorosja

Redakcja
18.07.2017 13:58
Na Ukrainie chcą utworzyć nowe państwo o nazwie Małorosja
fot. East News

Prorosyjscy separatyści walczący na wschodzie Ukrainy oświadczyli we wtorek, że chcą utworzyć nowe państwo o nazwie Małorosja. W zamyśle ma ono obejmować nie tylko kontrolowane przez nich tereny, a całą Ukrainę.

Separatyści sporządzili akt założycielski, w którym opisali swoje zamiary. – My, przedstawiciele dawnych regionów Ukrainy, informujemy o powołaniu nowego państwa, które jest następcą prawnym Ukrainy. Uzgodniliśmy, że nowe państwo będzie się nazywało Małorosja, gdyż nazwa Ukraina sama się zdyskredytowała – czytamy.

Szumne deklaracje Zacharczenki

Głowa tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko twierdzi, że przedstawiciele innych regionów Ukrainy (poza Krymem) opowiedzą się za utworzeniem nowego państwa. Prorosyjscy separatyści chcą, aby stolicą był Donieck. Kijowowi – zgodnie z aktem założycielskim Noworosji – pozostałby jedynie status „centrum historyczno-kulturalnego”.

Zobacz także

Stan wyjątkowy na trzy lata

Jak podaje PAP, obecnie tworzona jest konstytucja Noworosji. – Niezbędne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzy lata – twierdzi Zacharczenko. Od jego pomysłu dystansują się jednak władze tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. – Nie byliśmy nawet świadomi zamiaru przeprowadzenie tego przedsięwzięcia – twierdzi Władimir Diegtiarenko, przewodniczący jej rady narodowej.

Konflikt na wschodzie Ukrainy rozwinął się w kwietniu 2014 r., gdy wspierani przez Moskwę separatyści zaczęli kontrolować część regionu ługańskiego i donieckiego.

Polki muszą oddawać swoje dzieci ojcom obcokrajowcom. Weź udział w naszej dyskusji w serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz