Zamknij

WHO reaguje ws. epidemii małpiej ospy. "Globalne zagrożenie"

23.07.2022 16:55

Szef Światowej Organizacji Zdrowia ogłosił w sobotę epidemię małpiej ospy jako globalny stan zagrożenia zdrowia, czyli najwyższy możliwy alarm - poinformowała agencja AFP.

Małpia ospa
fot. Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP/East News

Małpia ospa została uznana za zagrożenie o charakterze globalnym. Taką decyzję ogłosił w sobotę szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Zdecydowałem, że globalna epidemia małpiej ospy stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - stwierdził, cytowany przez agencję AFP.

Podkreślił jednocześnie, że zespół WHO, podejmujący decyzję o tym, nie był w stanie wypracować jednolitego stanowiska w tej kwestii. Dodał jednak, że "mamy wszelkie narzędzia, by powstrzymać transmisję wirusa".

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

loader

RadioZET.pl/AFP/tvn24.pl/PAP