Zamknij

Ponad setka imigrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Redakcja
13.08.2018 20:37
Maltańskie służby uratowały 114 imigrantów
fot. AP Photo/Olmo Calvo/East News

Na Morzu Śródziemnym maltański statek patrolowy uratował 114 imigrantów, którzy dryfowali na Morzu Śródziemnym. Jak pisze AFP, rozbitków udało się wciągnąć na pokład niemal w ostatniej chwili.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja ratunkowa odbyła się 53 mile morskie na południe od Malty, na wodach międzynarodowych, w maltańskiej strefie poszukiwawczo-ratowniczej. Według marynarzy, który uczestniczyli w operacji, łódź z migrantami tonęła i ratunek nadszedł w ostatniej chwili.

Zobacz także

To druga akcja ratunkowa w ostatnich dwóch tygodniach, przeprowadzona przez maltańskich marynarzy. Pod koniec lipca niedaleko tej wyspy zostało uratowanych 19 migrantów, gdy ich łódź zatonęła.

W połowie lipca Malta znalazła się w gronie pięciu krajów, obok Francji, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii, które przyjęły po 50 migrantów z 450 przybyłych w rejon Sycylii. Był to efekt ofensywy dyplomatycznej rządu Włoch, który nie chciał migrantów w swoim kraju.

Jeszcze wcześniej, pod koniec czerwca, Malta wpuściła do portu La Valletta statek organizacji Lifeline z 233 migrantami na pokładzie, który także nie został wpuszczony do żadnego włoskiego portu i przed kilka dni stał na morzu, oczekując na decyzję maltańskiego rządu.

Zobacz także

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku trasami migracyjnymi do UE dotarło około 73,5 tys. osób. Unijna agencja Frontex spadek ten tłumaczy głównie "mniejszą presją migracyjną na szlaku środkowej części Morza Śródziemnego".

W lipcu do UE dostało się 14,9 tys. migrantów, o 18 proc. mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Rośnie jednak presja w zachodniej część Morza Śródziemnego. W lipcu - jak informuje Frontex - na tamtejszym szlaku odnotowano ponad połowę wszystkich przypadków nielegalnego przekraczania granic UE. Liczba migrantów przybywających do Hiszpanii wzrosła czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym, do prawie 8,8 tysiąca.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD