Zamknij

Malezja: 41-latek poślubił 11-letnią dziewczynkę. Protesty przeciwko małżeństwom dzieci

Redakcja
02.07.2018 11:53
Malezja: 41-latek poślubił 11-letnią dziewczynkę. Protesty przeciwko małżeństwom dzieci
fot. Shutterstock

41-letni mężczyzna poślubił 11-letnią dziewczynkę. Sprawa wywołała oburzenie w Malezji. Obywatele organizują protesty i domagają się ustalenia dopuszczalnej granicy wiekowej do zawierania ślubów. Minimalna granica miałaby wynosić 18 lat we wszystkich przypadkach, niezależnie od prawa zwyczajowego czy religijnego. 

Rodzice 11-latki pochodzą z Tajlandii. Wyznali, że zgodzili się na małżeństwo córki z 41-letnim Malezyjczykiem, pod warunkiem że dziewczynka będzie mogła zostać w domu do ukończenia 16 lat. Takie warunki zostały ustalone. 

Zobacz także

UNICEF nazywa decyzję o małżeństwie szokującą i "niemożliwą do zaakceptowania". Mężczyzna ma już dwie żony i szóstkę dzieci. 

Rodzice dziewczynki mieszkają w północno-wschodniej części Malezji. Zajmują się zbieraniem kauczuku z drzew. Aktywiście wskazują, że 41-Malezyjczyk jesy majętnym i prominentym handlowcem, podczas gdy dziewczynka i jej rodzice żyją w biedzie. 

Wiek, w którym można legalnie zawrzeć małżeństwo w Malezji oficjalnie wynosi 18 lat. Występują jednak wyjątki od tego prawa, głównie przez pryzmat religijny. Islamskie sądy działające na podstawie prawa szariatu mogą zalegalizować związki osób mających mniej niż 16 lat. 

Zobacz także

Malezyjscy aktywiści na rzecz praw człowieka szacują, że około 16 tys. dziewczynek poniżej 15 roku życia zostało już wydanych za mąż. 

W ubiegłym roku Malezja przyjęła ustawę dot. przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom. Nie zdelegalizowano jednak małżeństw dzieci. 

RadioZET,.pl/BBC/KM