Zamknij

Rosja postawiła wojsko na baczność. Będą największe manewry od zimnej wojny

Redakcja
24.08.2017 17:23
Rosja postawiła wojsko na baczność. Będą największe manewry od zimnej wojny
fot. PAP/EPA

Brytyjski dziennik "Guardian" opisał w czwartek niepokój w regionie Europy Środkowo-Wschodniej związany z planowanymi przez Rosję i Białoruś manewrami wojskowymi Zapad'17. "To mogą być jedne z największych ćwiczeń od czasów zimnej wojny" - twierdzi gazeta.

Według szacunków zachodnich urzędników i analityków, z którymi rozmawiał "Guardian", w ćwiczeniach może wziąć udział nawet 100 tys. żołnierzy. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, byłyby to największe rosyjskie manewry od upadku ZSRR w 1991 roku. Rząd w Moskwie zapewnia jednak, że nie przekroczy limitu 13 tysięcy, powyżej którego powinien dopuścić międzynarodowych obserwatorów.

Jak jednak wynika z cytowanego przez "Guardiana" raportu płk dr Tomasza Kowalika z polskiego ministerstwa obrony narodowej i Dominika Jankowskiego z ministerstwa spraw zagranicznych, Rosjanie przygotowują 4 tys. wagonów kolejowych, które pozwolą na przewiezienie na Białoruś nawet 30 tys. personelu wojskowego.

Dziennik podkreślił, że do wrześniowych manewrów dojdzie w momencie trudnych relacji między Rosją a USA po tym, jak amerykański Kongres nałożył niedawno na Rosję kolejne sankcje wynikające z oskarżeń jej o próbę wpłynięcia na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Jak zaznaczono, rosyjskie władze tłumaczą, że wzrost napięć pomiędzy Wschodem a Zachodem spowodowany jest rozszerzeniem NATO o państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozlokowaniem w Polsce i krajach bałtyckich kilku tysięcy żołnierzy w ramach wzmocnienia tzw. wschodniej flanki Sojuszu.

RadioZET.pl/pap/maal