Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rosja postawiła wojsko na baczność. Będą największe manewry od zimnej wojny

24.08.2017 17:23
xxx wiadomosci

Brytyjski dziennik "Guardian" opisał w czwartek niepokój w regionie Europy Środkowo-Wschodniej związany z planowanymi przez Rosję i Białoruś manewrami wojskowymi Zapad'17. "To mogą być jedne z największych ćwiczeń od czasów zimnej wojny" - twierdzi gazeta.

Rosja postawiła wojsko na baczność. Będą największe manewry od zimnej wojny fot. PAP/EPA

Według szacunków zachodnich urzędników i analityków, z którymi rozmawiał "Guardian", w ćwiczeniach może wziąć udział nawet 100 tys. żołnierzy. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, byłyby to największe rosyjskie manewry od upadku ZSRR w 1991 roku. Rząd w Moskwie zapewnia jednak, że nie przekroczy limitu 13 tysięcy, powyżej którego powinien dopuścić międzynarodowych obserwatorów.

Jak jednak wynika z cytowanego przez "Guardiana" raportu płk dr Tomasza Kowalika z polskiego ministerstwa obrony narodowej i Dominika Jankowskiego z ministerstwa spraw zagranicznych, Rosjanie przygotowują 4 tys. wagonów kolejowych, które pozwolą na przewiezienie na Białoruś nawet 30 tys. personelu wojskowego.

Dziennik podkreślił, że do wrześniowych manewrów dojdzie w momencie trudnych relacji między Rosją a USA po tym, jak amerykański Kongres nałożył niedawno na Rosję kolejne sankcje wynikające z oskarżeń jej o próbę wpłynięcia na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Jak zaznaczono, rosyjskie władze tłumaczą, że wzrost napięć pomiędzy Wschodem a Zachodem spowodowany jest rozszerzeniem NATO o państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozlokowaniem w Polsce i krajach bałtyckich kilku tysięcy żołnierzy w ramach wzmocnienia tzw. wschodniej flanki Sojuszu.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń