Zamknij

Marine Le Pen: Francja nie jest odpowiedzialna za deportację Żydów

Redakcja
10.04.2017 12:58
Marine Le Pen: Francja nie jest odpowiedzialna za deportację Żydów
fot. AFP/East News

Obława w Vel d'Hiv jest znana w historiografii jako masowe uwięzienie francuskich Żydów w czasie II wojny światowej. Teraz liderka Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Marine Le Pen zdecydowała się stanowczo zaprzeczyć, jakoby Francja ponosiła odpowiedzialność z to tragiczne wydarzenie.

Zagłosuj

Zgadzasz się ze słowami Le Pen?

Liczba głosów:

Tym samym Marine Le Pen podważyła m.in. słowa byłego prezydenta Jacquesa Chiraca, który w 1955 roku uznał winę Francji za przebieg tamtych wydarzeń. Wypowiedź ówczesnego prezydenta miała ukrócić wszelkie insynuacje i zakończyć tę sprawę. 

Przypomnijmy, że w dniach 16 i 17 lipca 1942 r. francuscy policjanci, działający na rozkaz nazistowskich władz, uwięzili ponad 13 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Ofiary były przetrzymywane na paryskim torze kolarskim (Vélodrome d’Hiver). Później zostały rozwiezione do obozów koncentracyjnych.

Marine Le Pen wątpi, że Francja ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za uwięzienie Żydów, a tym samym także za ich późniejszą deportację. Kontrowersyjne słowa padły podczas niedzielnego wywiadu, jaki polityczka udzieliła stacji LCI. 

- Myślę ogólnie, że jeśli ktoś jest odpowiedzialny, to osoby, które były w tamtym czasie u władzy. To nie Francja - uściśliła.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Wypowiedź Le Pen ma wpisywać się w jej retorykę "przywracania godności Francji i Francuzom" oraz renesans patriotycznych postaw w społeczeństwie. Le Pen uważa, że zbyt długo młodzi Francuzi musieli uczyć się w szkołach o błędach i ciemnych punktach historii swojego państwa. Teraz porażki mają być zastąpione dumą narodową.

Ostre, niepopularne wypowiedzi to już tradycja w rodzinie Le Pen. Ojciec kandydatki na prezydenta i były szef Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen był kilkukrotnie skazywany od początku lat 90. za wypowiedzi rasistowskie. Negował też zbrodnie Holokaustu.

RadioZET.pl/The Guardian/KM