Zamknij

To oddaje skalę zbrodni w Mariupolu. Mer miasta: Rosjanie zabili więcej cywilów niż naziści

01.05.2022 08:14

Wojska rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy zabiły więcej cywilnych mieszkańców Mariupola, niż Niemcy podczas dwóch lat okupacji w czasie II wojny światowej - ocenił w sobotę mer miasta Wadym Bojczenko w komunikatorze Telegram.

Mariupol
fot. Leon Klein/Andaolu Agency/Abacapress.com/East News

Mariupol został niemal całkowicie unicestwiony przez Rosjan, którzy od dłuższego czasu ostrzeliwują miasto. W Ukraińcach tli się jednak jeszcze opór przeciw agresorowi, co widac na przykładzie zakładów metalurgicznych Azowstal.

Mariupol. Mer miast podał dane o ofiarach

Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował, że po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala polowego na terenie bronionych przez Ukrainę zakładów liczba rannych wzrosła do 600. Skalę tragedii miasta oddają jednak inne statystyki, które udostępnił w mediach społecznościowych samorządowiec.

"W ciągu dwóch lat faszyści zabili 10 tys. cywilów w Mariupolu. A rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 20 tys. mieszkańców Mariupola w ciągu dwóch miesięcy. Ponad 40 tys. osób zostało przymusowo wywiezionych. To jedno z najstraszniejszych ludobójstw cywilów we współczesnej historii" - napisał Bojczenko.

W rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się ok. 1000 mieszkańców Mariupola. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Podejmowane w ciągu ostatnich dni przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów z zakładów nie przyniosły rezultatu.

RadioZET.pl/Telegram/PAP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo