Zamknij

"Rosjanie chcą zmieść miasto z powierzchni ziemi razem z mieszkańcami"

27.03.2022 07:19

Rosjanie mają jeden cel: zmieść Mariupol z powierzchni ziemi, razem z jego wszystkimi mieszkańcami - powiedział w nocy z soboty na niedzielę mer tego miasta Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian.

Mariupol
fot. Rex Features /East News

Mer Mariupola Wadym Bojczenko mówi, że Rosjanie chcą zmieść miasto z powierzchni ziemi. - To jest po prostu ludobójstwo (...) Nie ma na to innego określenia - stwierdził Bojczenko.

Podkreślił, że wojska agresora bezwzględnie występują przeciwko wszystkim mieszkańcom Mariupola, w tym także etnicznym Rosjanom. Poinformował, że siły ukraińskie stawiają "heroiczny opór" i odpierają rosyjskie ataki.

Mariupol: "Rosjanie chcą zmieść miasto z powierzchni ziemi"

Zapewnił, że nad Mariupolem nadal powiewa ukraińska flaga. - Nasi żołnierze robią wszystko, by tak pozostało w przyszłości - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie przejęli kontrolę nad niektórymi częściami Mariupola. - Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej - powiedział Bojczenko.

Mer Mariupola nie chciał rozmawiać o przyszłości miasta lub jego uwolnieniu z zewnątrz, przez odsiecz sił ukraińskich. - Musimy mieć cierpliwość i siłę, czas pokaże - dodał.

Według władz miejskich w mieście zginęło 2187 cywilów. - Mogę powiedzieć, że w ostatnich godzinach liczba ta znacznie wzrosła - stwierdził Bojczenko, nie podając jednak dokładnych danych. Do tej pory z 540 tysięcy mieszkańców Mariupola ewakuowano połowę.

RadioZET.pl/ PAP

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje