Zamknij

"Mariupol jak Auschwitz". Rosjanie palą zwłoki w mobilnych krematoriach

06.04.2022 14:06

Potwierdziły się doniesienia o mobilnych krematoriach, które rosyjscy żołnierze mieli wykorzystywać do tuszowania zbrodni w Ukrainie. Wojska Putina wykorzystują takie krematoria także w Mariupolu – podała rada miejska.

"Mariupol jak Auschwitz". Rosjanie palą zwłoki w mobilnych krematoriach
fot. Ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji

Rosja tuszuje zbrodnie dokonane przez wojska Putina w Ukrainie. Potwierdziły się doniesienia ukraińskiego, rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji o spalaniu ciał ofiar rosyjskich żołnierzy w mobilnych krematoriach. Okupanci postępują w ten sposób m.in. w Mariupolu – podała rada miejska.

Mobilne krematoria w Mariupolu. „Jak w Auschwitz lub w Majdanku”

W Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni - podała mariupolska rada miejska. Według niej ofiar rosyjskiej agresji w mieście może być "kilkadziesiąt tysięcy".

„Mordercy zacierają ślady. W Mariupolu działają rosyjskie mobilne krematoria. Rosjanie chcą pozbyć się dowodów zbrodni po ludobójstwie w Buczy i reakcji świata na zbrodnie Putina” - czytamy w oświadczeniu.

„Świat nie widział takiej skali tragedii w Mariupolu od czasów istnienia hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Rosjanie zamienili całe nasze miasto w obóz śmierci. (…) To już nie jest Czeczenia ani Aleppo. To jest nowy Auschwitz i Majdanek. Świat powinien pomóc w ukaraniu nieludzi Putina" - powiedział  cytowany w komunikacie mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Rada szacuje, że liczba ofiar w Mariupolu to ponad 5 tys. osób.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO