Zamknij

Nie żyje najstarszy więzień Auschwitz z Austrii. Miał 106 lat

20.09.2019 21:03
Auschwitz
fot. P. Tracz/REPORTER/East News

Nie żyje Marko Feingold, najstarszy więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz z Austrii – podał w piątek dziennik "Kurier". Zmarł w czwartek, w wieku 106 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Auschwitz przeżył nieliczny odsetek więźniów. Do największego trybiku machiny zagłady w czasie drugiej wojny światowej trafiali Żydzi z całej Europy, również z prohitlerowskiej Austrii.

W czwartek zmarł najstarszy żyjący więzień Auschwitz z Austrii. To były już prezes wspólnoty żydowskiej w Salzburgu, Marko Max Feingold.   

Urodził się 28 maja 1913 roku na Słowacji. Feingold od dzieciństwa mieszkał w Wiedniu. Po aneksji Austrii do hitlerowskiej Rzeszy uciekł do Pragi. Nie cieszył się długo z wolności. W przejętych przez Niemców Czechach (wł. Protektoracie Czech i Moraw), został pojmany przez gestapo.

Zobacz także

Przeszedł gehennę kilku obozów koncentracyjnych. Przeżył nie tylko piekło Auschwitz, ale i niemieckiego Neuengamme, Dachau i Buchenwaldu. Ten ostatni wyzwolili w kwietniu 1945 roku żołnierze amerykańscy. Jako jedyny ocalał z całej rodziny. Przez lata niósł świadectwo przekazując wiedzę o tragedii Holokaustu młodszym pokoleniom.

Państwo austriackie w uznaniu jego męstwa i zasług nagrodziło Feingolda wieloma wysokimi odznaczeniami.

Auschwitz
fot. de.wikipedia.org

RadioZET.pl/PAP