Zamknij

Ten kraj zrezygnował ze zmiany czasu na zimowy. W ostatniej chwili!

Redakcja
27.10.2018 11:44
Ten kraj zrezygnował ze zmiany czasu na zimowy. W ostatniej chwili!
fot. Shutterstock

Maroko rezygnuje z wprowadzania w tym roku czasu zimowego. Władze kraju w specjalnym dekrecie zdecydowały o pozostaniu przy czasie letnim - informuje Associated Press. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Decyzja o likwidacji czasu zimowego została ogłoszona w piątek, czyli dwa dni przed planowanym przestawianiem zegarków. Tym sposobem północnoafrykański kraj dołącza do wielu innych, głównie w Afryce i Azji, które nie przestawiają zegarków. 

Od 2008 roku Maroko wykorzystuje czas letni, aby podnieść konkurencyjność kraju w gospodarce narodowej, przede wszystkim poprzez obniżenie zużycia energii i ułatwienie transakcji z partnerami z Europy.

Koniec zmiany czasu w Europie? 

We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła bowiem projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Projekt KE nie oznacza jednak, że zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego. Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku.

Zobacz także

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

RadioZET.pl/Associated Press/PAP/DG