Zamknij

Marokańczycy wychodzą na ulicę. Największe protesty od Arabskiej Wiosny

Redakcja
12.06.2017 08:51
Marokańczycy wychodzą na ulicę. Największe protesty od  Arabskiej Wiosny
fot. AP/East News

Niestabilnie w Maroku. Od kilku tygodni organizowane są protesty antyrządowe. Demonstranci występują przeciwko nadużyciom władzy i szalejącej korupcji. Niedzielna demonstracja w Rabacie zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To najpoważniejsza fala protestów od czasów Arabskiej Wiosny w 2011 roku.

Większość uczestników manifestacji związana jest z islamistycznym ruchem Adl Wal Ihsan (Sprawiedliwość i Duchowość). Ta sama organizacja inspirowała protesty w czasie Arabskiej Wiosny. Demonstranci skandowali hasła o mafii będącej u władzy. W proteście wzięły udział ugrupowania opozycyjne. Ruch Adl Wal Ihsan jest obecnie wykluczony z polityki. 

Katalizatorem dla ulicznych protestów była tragiczna śmierć rybaka, który został przygnieciony przez śmieciarkę. Mężczyzna próbował odzyskać ryby, które skonfiskowała mu policja. Potraktowanie rybaka zmotywowało ludzi do wyjścia na ulice i zaprotestowania przeciwko nadużyciom władzy i korupcji. 

Marokańska dynastia jest najdłużej panującą w świecie muzułmańskim. Pomimo wprowadzania stopniowych reform (mających uspokoić obywateli), król ma nadal ogromną władzę w państwie.

RadioZET.pl/Reuters/KM