Zamknij

Masowa ewakuacja ludności. 120 tys. osób ucieka przed erupcją wulkanu

Redakcja
28.09.2017 12:22

Chwile grozy przeżywają mieszkańcy Indonezji. Już ponad 122 tys. ludzi uciekło z terenów wokół wulkanu Agung na wyspie Bali z obawy, że wkrótce dojdzie do jego erupcji – poinformował w czwartek przedstawiciel rządowej agencji ds. klęsk żywiołowych Nyoman Parwata.

Masowa ewakuacja ludności. 120 tys. osób ucieka przed erupcją wulkanu
fot. Pixabay

 

Władze wydały zalecenia, aby nie było nikogo w promieniu 9 kilometrów od krateru wulkanu Agung (3031 m n.p.m.), a w niektórych miejscach nawet 3 kilometry dalej. Ewakuowani trafili do 500 różnego rodzaju obozów tymczasowych przygotowanych w ośrodkach sportowych i innych budynkach użyteczności publicznej.

Najwyższy stopień zagrożenia

Jak zapowiadają specjaliści aktualnie obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia erupcją. Ewakuowani – jak podaje PAP – sprzedali ok. 10 tys. krów lub zabrali je ze sobą. Władze chcą ewakuować z zamkniętej strefy pozostałe 20 tys. sztuk bydła, ale odbywa się to w wolnym tempie z powodu ograniczonej liczby ciężarówek. Dotychczas udało się przetransportować w bezpieczne miejsca jedynie 1,4 tys. krów.

Wybuch jest niemal pewny

Sytuacja na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie jest coraz gorsza. Od północy do południa w czwartek zarejestrowano aż 125 wstrząsów. – Ich magnituda ciągle rośnie. W środę odczuliśmy trzęsienie ziemi o magnitudzie 3 – podaje wulkanolog Kasbani.

Czy w Korei Północnej wybuchnie wojna? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz