Zamknij

Masowa śmierć polskich bocianów w Bułgarii

Redakcja
30.09.2018 17:23
Masowa śmierć polskich bocianów w Bułgarii
fot. Alexas_Fotos/Pixabay

Nawet setki bocianów z Polski mogło zginąć podczas wędrówki do ciepłych krajów. Martwe ptaki odnaleziono na południu Bułgarii. Makabrycznego odkrycia dokonali ornitolodzy z Wielkopolski, którzy śledzili trasę przelotu ptaków z Polski do krajów południowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał portal TVN24.pl, na trop martwych ptaków natrafiono dzięki nadajnikom GPS przyczepionych zwierzętom przed jesiennymi migracjami. Trasa wielu bocianów kończyła się w Bułgarii, dlatego ornitolodzy z Wielkopolski postanowili pojechać do tego kraju i sprawdzić co było tego przyczyną.

- Kiedy dotarliśmy na miejsce, naszym oczom ukazał się masakryczny widok: na wszystkich słupach okalających składowisko odpadów widzieliśmy martwe bociany porażone przez prąd - wskazał ornitolog Błażej Nowak, cytowany przez portal.

Bocianów w Polsce już nie ma. Czemu powinno nas to martwić?

Naukowcy udali się w okolice kurortu Burgas na południu Bułgarii nad Morzem Czarnym. Polskie bociany przyciągnęło tutaj wysypisko śmieci, na którym żerowały przed próbą pokonania Cieśniny Bosfor. Niestety, w tym miejscu krzyżuje się również wiele linii wysokiego napięcia, które dla ptaków z dużą rozpiętością skrzydeł są śmiertelnym zagrożeniem.

Zdaniem Nowaka w Bułgarii mogło zginąć setki bocianów z naszego kraju. - Tylko pod dziesięcioma słupami znaleźliśmy 130 porażonych ptaków - dodaje.

Ornitolodzy skontaktowali się z firmą, która odpowiada za utrzymaniem linii energetycznych w okolicy miasta Burgas. Zapewniła, że na liniach położy specjalne izolatory, aby uchronić ptaki przed porażeniem prądem.

Na świat przyszły trzy bociany. Wyjątkowe nagranie [WIDEO]

Ornitolog alarmuje, że również w Polsce bociany są narażone na niebezpieczeństwo śmierci pod liniami wysokiego napięcia. - 25 z 50 bocianów zaobrączkowanych w tym roku na południu Wielkopolski zginęło jeszcze na terenie naszego kraju. Dokładnie w ten sam sposób co w Burgas, po kontakcie z liniami średniego napięcia - dodaje Nowak.

Naukowiec zaapelował, aby w przypadku odnalezienia martwych ptaków przy liniach energetycznych, jak najszybciej poinformować zakłady dostarczające prąd. Powinny one wówczas zadbać o odpowiednie zaizolowanie linii.

RadioZET.pl/TVN24.pl/PTD