Zamknij

Materiał z rosyjskiej telewizji pomógł znaleźć i zniszczyć rosyjski czołg. "Dzięki za wskazówkę"

21.05.2022 23:20
Obwód ługański
fot. Facebook/Serhij Hajdaj

Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał Siewierodonieck - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu. Naprowadzić ogień pomógł materiał propagandowy w rosyjskiej telewizji.

„Gwardziści zniszczyli sprzęt przeciwnika, którego użyto do zniszczenia mostu Pawłohradzkiego (przez rzekę Doniec) i ostrzeliwania Siewierodoniecka. Dziękujemy rosyjskim propagandystom za wskazówkę” - napisał na Facebooku Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego. 

Samorządowiec opublikował także nagranie z powietrza ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu, a także zrzut ekranu z reportażu rosyjskiej telewizji państwowej. Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", zidentyfikował pojazd na zdjęciach jako moździerz samobieżny Tulipan o kalibrze 240 mm.

Wcześniej w sobotę Hajdaj powiadomił również (tym razem na Telegramie) o zniszczeniu przez Rosjan ważnego mostu pomiędzy Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim.

Most był już raz zniszczony przez Rosjan w 2014 roku, w pierwszym roku wojny w Donbasie. Wówczas siły wspieranych przez Rosję separatystów wycofywały się i wysadziły w powietrze przeprawę. Most został odbudowany w 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/Telegram

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C