Zamknij

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu w BBC: najlepszy wariant dla Brytyjczyków to pozostanie w UE

Redakcja
24.01.2019 10:14
Morawiecki w BBC
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym w czwartek w telewizji BBC wypowiedział się na temat brexitu i możliwych scenariuszy. Jak mówił, najlepszym wariantem w tej sprawie byłby ten, w którym Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu swego kraju w Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki, który przebywa obecnie w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, zapytany przez dziennikarza brytyjskiej stacji, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską a UE byłoby dobrym pomysłem, podkreślił, że rozmowy w tej sprawie zakończyły się dopiero niedawno, w listopadzie 2018 roku.

– Na tym etapie nie ma powrotu. […] Najlepszy scenariusz byłby taki, że to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa jako części Unii Europejskiej – powiedział Morawiecki. Jak dodał, podobnie jak kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że „do ostatniego dnia trzeba walczyć o kompromis”. Nie zgodził się z opinią, że może to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu.

– Zdecydowanie tak bym tego nie nazwał. Wskazałbym, że obecnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia (z UE) – zaznaczył polski premier. „Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, ale piłka jest teraz po stronie premier (Wielkiej Brytanii Theresy) May ” dodał.

Zobacz także

Morawiecki: coraz więcej Polaków wraca do kraju

Dziennikarz BBC zapytał premiera o Polaków powracających z Wielkiej Brytanii do kraju. „Coraz więcej Polaków wraca i to mnie bardzo cieszy” – powiedział Morawiecki.

– Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB, jeden z najwyższych w UE – uzasadniał. Zaznaczył jednocześnie, że jest „niezwykle ważne” zapewnienie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie w Wielkiej Brytanii „wszystkie systemy opieki społecznej i warunki pozostały takie, jak obecnie”.

Zobacz także

15 stycznia Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Zagłosuj

Czy Wielka Brytania powinna pozostać w UE?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/MK