Zamknij

Morawiecki w Berlinie. Mocne słowa na temat Putina i Rosji

Redakcja
17.02.2018 11:39
Morawiecki w Berlinie. Mocne słowa na temat Putina i Rosji
fot. PAP/EPA

Dla mnie silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronnym, z lepszą współpracą w tym sektorze i z większą ochroną granic - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Mateusz Morawiecki sprawdza się na stanowisku premiera RP?

Liczba głosów:

W sobotę szef polskiego rządu podczas Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczył w panelu dotyczącym przyszłości Europy.

- Wszystkie państwa muszą ze sobą współpracować w harmonii, jeśli rzeczywiście chcemy być lepsi, w szczególności w naszym ogólnym systemie obrony, ale też w systemie ochrony granic - mówił Morawiecki.

Zobacz także

Jak dodał, ochrona granic powinna być jednym z naszych priorytetów, jeśli chcemy iść na przód. - Dla mnie silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronny, z lepszą współpracą w tym sektorze i z większą ochroną granic - podkreślił.

Mateusz Morawiecki: Rok później widzieliśmy atak na Gruzję

Podczas wystąpienia Morawiecki nawiązał też do monachijskiej konferencji bezpieczeństwa sprzed 11 lat, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie, zaznaczając - jak mówił Morawiecki - nową erę stosunków między Rosją a Europą. - I rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, a kilka lat później widzieliśmy, że zaatakował Ukrainę - mówił szef polskiego rządu.

- Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, ponieważ kwestia rosyjska nie jest już tylko i wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej, to jest już zagadnienie dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla całej UE - ocenił Morawiecki.

- Rosja zdecydowanie dominuje jeżeli chodzi o wojnę informacyjną i trzeba to również wziąć pod uwagę - dodał szef polskiego rządu. 

Zaznaczył jednocześnie, że trudno dyskutować o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE, kiedy "większość krajów UE nie spełnia wymogu 2 proc. PKB wydawanych na obronę".

RadioZET.pl/PAP/DG