Zamknij

Mateusz Morawiecki z wizytą w Wilnie: dziękuję Litwie za wsparcie w sporach, które toczymy w UE

Redakcja
09.03.2018 11:07
Mateusz Morawiecki z wizytą w Wilnie: dziękuję Litwie za wsparcie w sporach, które toczymy w UE
fot. PAP

- Współpraca Polski i Litwy umacnia się, zarówno w handlu, jak i w połączeniach infrastrukturalnych; napawa mnie to ogromnym optymizmem, wierzę, że nabierze ona charakteru prawdziwie partnerskiego pomiędzy naszymi krajami - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w Wilnie.

W piątek rano w Wilnie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem.

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że "praca" Polski i Litwy dotyczy przede wszystkim "tematów przyszłościowych". Wskazał m.in. na budżet europejski w kolejnej perspektywie 2021-2027, gdzie - jak stwierdził - oba kraje mają "bardzo podobne potrzeby" oraz bieżącą współpracę w zakresie "kluczowych" sektorów takich, jak transport czy logistyka.

- Tutaj mamy do czynienia z dyrektywą transportową, gdzie również bardzo podobnie myślimy, patrzymy na swobodę świadczenia usług w ramach Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu.

Morawiecki przekonywał, że oba kraje mają "bardzo wspólne interesy" w Brukseli.

Według premiera "bardzo wyraźnie widać", że współpraca Polski i Litwy "umacnia się". "Zarówno poprzez wzrost obrotów handlowych, poprzez coraz wyższe inwestycje polskie na Litwie, litewskie w Polsce ale również coraz to lepsze połączenia infrastrukturalne - które łączą ludzi, łączą przedsiębiorstwa, zwiększają ruch turystyczny, przybliżają do siebie narody" - podkreślił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki z wizytą na Litwie

- To wszystko napawa mnie ogromnym optymizmem. Wierzę, że ta współpraca - jakkolwiek już niezwykle ważna i strategiczna - nabierze takiego charakteru prawdziwie, bardzo blisko partnerskiego pomiędzy naszymi krajami - zaznaczył.

Premier podziękował również szefowi litewskiego rządu za to, że "zmieniła się sytuacja Orlenu". "Dla nas ważne bardzo przedsięwzięcie zagraniczne - główny eksporter na Litwie i przedsięwzięcie, przedsiębiorstwo o charakterze strategicznym, które powinno zdecydowanie łączyć nasze gospodarki i ma ku temu potencjał" - ocenił Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP/KM