Zamknij

USA ma plan na zagrożenie ze strony Korei Półnonej. To dyplomacja

Redakcja
01.12.2017 05:22
USA ma plan na zagrożenie ze strony Korei Półnonej. To dyplomacja
fot. PAP/EPA

Sekretarz obrony USA James Mattis oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone będą "wytrwale kontynuować" działania dyplomatyczne, aby przezwyciężyć obecny kryzys w stosunkach z Koreą Północną.

Pytany przez dziennikarzy, czy dokonany przez Pjongjang ostatni test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) oznacza, że wysiłki dyplomatyczne zawiodły, Mattis odparł przecząco.

Zagłosuj

Czy Korea Północna stanowi realne zagrożenie?

Liczba głosów:

- Nie chcę powiedzieć, że dyplomacja zawiodła. Będziemy kontynuować działania dyplomatyczne, będziemy działać za pośrednictwem ONZ, Rady Bezpieczeństwa ONZ i będziemy to robić wytrwale - powiedział szef Pentagonu.

- Równocześnie nasi dyplomaci będą rozmawiać z pozycji siły, ponieważ mamy opcje militarne - dodał.

Poproszony o ustosunkowanie się do pogłosek o możliwości ustąpienia, lub dymisji sekretarza stanu Rexa Tillersona, Mattis określił je jako pozbawione podstaw.

Stany Zjednoczone ponowiły w czwartek naciski na Chiny aby przerwały całkowicie dostawy ropy naftowej do Korei Północnej. Stanowisko Waszyngtonu wobec Korei Północnej skrytykowała Moskwa określając je jako "prowokacyjne".

- Wystrzelona we wtorek północnokoreańska międzykontynentalna rakieta balistyczna Hwasong-15 ma zasięg ponad 13 tys. km co oznacza, że w jej zasięgu znajduje się prawie całe terytorium USA - oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa obrony Korei Płd. Ocenę potwierdzili eksperci USA.

RadioZET.pl/pap/maal