Zamknij

Osiem osób skazanych na karę więzienia za udział w "weselu gejów"

10.02.2020 21:39
Wesele gejów w Mauretanii
fot. Daily Mail

Na dwa lata więzienia skazał sąd w Mauretanii ośmiu mężczyzn za "niemoralne czyny" - poinformowała w poniedziałek organizacja Human Rights Watch. Sprawa dotyczy filmu w internecie z przyjęcia w restauracji w stolicy kraju Nawakszut, które zostało opisane przez autorów wideo jako "wesele gejów".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Film zdobył bardzo dużą popularność w Mauretanii i krajach sąsiednich, gdzie prawo szariatu zakazuje związków gejów, a osobom przyłapanym na czynach homoseksualnych grożą surowe kary, włącznie z karą śmierci.

Zobacz także

Tydzień po przyjęciu policja aresztowała 10 osób, które brały w nim udział. Oskarżone zostały o "niemoralne czyny", "popełnianie czynów zabronionych przez Allaha" i "publikację ceremonii rozpusty". Ośmiu mężczyzn zostało skazanych na dwa lata więzienia, natomiast kobieta, która również była w restauracji, otrzymała wyrok roku więzienia w zawieszeniu, a właściciel restauracji został uniewinniony.

Zobacz także

"Władze mauretańskie nie powinny wysyłać nikogo za kratki, ponieważ wszyscy skazani uczestniczyli jedynie w spokojnej imprezie urodzinowej" - oświadczył Graeme Reid, zajmujący się w HRW problemami LGBT, domagając się "natychmiastowego uwolnienia" ośmiu skazanych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/ Daily Mail